Prabos Pular GTX

Vysoké botky typu "C", zakoupené na běžné nošení v zimně a "lehčí" VHT treky

Velice jsem se těšil na to, jak vyzkouším první boty do hor s patou na klip pro mačky od mé oblíbené české značky ;-)

První dojem:

Boty jsou kupodivu velice lehoučké a po prvním obutí velice příjemné, skoro jako „papučky“. Vzorek podešve Vibram vypadá velice slibně a nechybí ani lezecká špička a pata na poloautomatické mačky. Skvělé jsou poutka na jazyku a v zadní části bot usnadňující nazutí. Povrch svršku mě osobně překvapil jemně vypadajícím nubukem. Ohybové části v místě jazyku jsou provedeny z měkčí poddajnější kůže. Chůze s úplně novými boty připomíná potácení v přeskáčích – poměrně vachrlatý nášlap na patu, který ovšem prošlápnutím bot velice rychle vymizí.

První trek:

Po týdením prošlapávaní vyrážím na první zátěžový trek. Je půlka listopadu a sychravé počasí = ideální zkouška. Boty sedí krásně, ale po prvních 10ti minutách stoupání musím převazovat vázání. Polem, nepolem, lesem, nelesem, potokem či strouhou, krosím cca 20km terénem v Bílých Karpatech a po značených cestách zpět. Musím uznat, že v tak extrémním terénu boty krásně drží, nepodkluzují a dovnitř se opravdu nedostane ani kapka vlhkosti.

Na to, že bylo 3-10°C bych řekl, že membrána v některých extrémních případech nemohla stíhat a nožky se mi krapet přehřívaly.

Nutno zmínit zkušenost z tvrdého povrchu a ze silnice. Tady je další rezerva těchto bot pro jejich konstruktéry. Tlumení paty je opravdu v dnešní době technických možností naprosto nedostačující, je možné, že snaha profilace paty z boku tomu měla zapříčinit, ale výsledkem je jen spára, která se čistí blbě od bahna. Po sestupu 2km poměrně prudké klesání na asfaltu, jsem cítil paty přes čelisti až v závitech mozkovny.

Vhodný terén pro tyto boty je nezpevněný, bahnitý, nebo zasněžený - prostě boty spíš mimo značené cesty.

Zimní trek:

Boty se ve sněhu cítí jako doma. S merino ponožkou necítím žádný náznak chladu od podrážky. Při -5°C při svižné chůzi jsou boty stále tepelně předimenzované. Tížený komfort přichází až u -10°C kdy už necítím žeby se mi nohy přehřívaly. Poloautomatické mačky na patě drží skvěle jako přibité.

Vázání:

Je sice stabilní, ale každopádně bych se v dnešní době přiklonil k drobným inovacím. V první řadě v nártové části bych rozhodně přidal ložiska, tak jak bývalo zvykem u Annapuren. Utahování boty v této části je díky tomu zbytečně zdlouhavé. Největší slabinu vázání vidím v přechodu nártní části na holeň, umístění háku pro tkaničku není zrovna ideální.  Rozhodně bych doporučil, buď to změnu místa, nebo vůbec způsob např. jako v annapurnách. Bota v tomto místě prostě neví, co má dělat a výsledkem je nevzhledná deformace boty u kotníků. Je to část, která je vysoce závislá na způsobu dotažení, zároveň by měla umožňovat bezproblémový ohyb, což je opravdu náročné při tomto vázání boty hlídat. Navíc když jdete na kopec ve sněhu bez návleků (což si v těchto vysokých botách můžete do jisté míry dovolit), tak se vám ten sníh v těchto místech zbytečně drží.

Osobně bych šel cestou uzamknutí nártní části hákem nebo klipem pro tkaničky, který oddělí tyto dvě funkce boty. Přechod bych řešil volně bez háků jen přes poutka a zároveň bych zde spojil i jazyk (tzn. o trochu výš jak je tomu nyní).

Doporučení:

Rozhodně bych tyto boty nepoužíval na nějaký náročnější (mysleje rychlý, daleký přesun) letní trek pod nadmořskou výškou 2000m, asi by ti uhořeli nohy ;-)

Pokud máš jít delší dobu (přes 10km) po silnici nebo opravdu tvrdém povrchu rozhodně si vezmi jiné boty.

Pozor na značení velikostí! Je potřeba vybírat jak jistě víš, dle délky stélky boty!

Závěr:

Jsou to výborné boty do extrémních podmínek, ale ještě nejsou úplně dobrou volbou pro sportovnější pojetí výšlapů, přechodů, výstupů a treků. Takže je potřeba si náležitě rozmyslet na co ty boty budou!

V současnosti bych boty zařadil spíš do specifické pracovní obuvi, která má vysoké nároky na odolnost, změny počasí, terénu, potřebu nasazení maček atd. Pro borce co makají v horách, v lese, super odolná volba bot.

První krok PRABOSU k botám do vysokých hor se podle mě úplně moc nepovedl, ale věřím, že do budoucna bude dál naslouchat lidem, kteří můžou vývoj posunout ku prospěchu obou stran.

Testováno: Bílé karpaty, Jeseníky v zimě, Zimní přechod Fatry + běžné zimní chození

Hodnocení ***** super

Tester: Honza Ros

Zpět