SC2022

Report ze závodu:

Druhý ročník Strážnické stovky měl letos odlišné místo startu a cíle. Zázemí pro účastníky tohoto závodu poskytl Tenisový oddíl TJ Jiskra Strážnice.

Slunné počasí vzbudilo oproti loňskému roku větší zájem o registraci na místě, která probíhala od 17:30 do 18:30 hod.

Na páteční start chůze se prezentovalo rekordních 107 účastníků a v sobotním běhu startovalo taktéž rekordních 35 běžců.l

Chodci:

Startu závodu se v 19:30 hod. ujala starostka Strážnice Mgr. Renata Smutná. Chodci odstartovali všichni společně, někteří vyšli, jiní vyběhli.

Z předchozího ročníku byly občerstvovací stanice (OS) již připraveny na to, že by někteří chodci mohli být rychlejší. Očekávané se stalo skutečností, „indiánští běžci“ byli na první OS ve Velké nad Veličkou o 2,5 hodiny dříve oproti předpokladu.

Další OS v Květné mimo své skvělé občerstvovací služby opět nabídla i možnost dovozu drop bagu – tašky, ve které si chodci mohli nechat věci na převlečení. Teplé počasí mohlo svádět k tomu, že chodci této možnosti nevyužijí. Avšak Javořina nezklamala a vítr na zpoceném těle udělal své, kdo se převlékl, neprohloupil.

Ten, kdo se rozhodl zúčastnit této akce a prožít tak krásnou noc v přírodě, určitě nelitoval. Měsíc měl pár dní před úplňkem a nebe bylo bez mraků. Komu se ještě za tmy podařilo přijít na Javořinu, tomu se naskytl nevídaný pohled na blikající vysílač vedle téměř krvavého velkého měsíce.

Značení trasy bylo v tomto ročníku obohaceno o reflexní prvky a účastníci pochodu se tak mohli lépe orientovat. Přesto se kousek za Javořinou vydala část účastníků dál po červené značce namísto odbočení na zelenou směr Kubíkův vrch.

OS ve Vrbovcích byla jako spasení. Melouny, banány, pomeranče, chleba se sádlem či škvarkovkou, salámy, slanina, brambůrky, sladké, pivo, birel…a hlavně záchod na místní hasičárně. Člověk z ní vycházel jako znovuzrozený na těžký úsek přes Kobylu a překrásné Vojšické louky až na Žalostinnou.

Letos se nemuselo až na rozhlednu a OS byla ještě před seběhem k rozcestí. K dispozici bylo snad vše, co člověk potřeboval a navíc například čerstvá káva. Luxusní. Teď už zbýval poslední těžší úsek podél radějovské obory nahoru a dolů. Po něm Čupy ve Skalických horách a po seběhu Kamenná búda.

U ní čekalo příjemné překvapení v podobě tajné OS, kterou připravila skupina Skalické strely. Fotky, které tam byly pořízeny, poví víc než tisíc slov. Velké díky těmto nadšeným dobrovolníkům.

Zbýval už jen pohodový úsek přes dva Rinky na chatu Fráterka a seběh na poslední OS Mlýnky. Tam byl support místních běžců ze skupiny Karpatské naděje a povzbuzovali všechny do finiše.

Posledním kopcem byl Holý vrch, ze kterého byl krásný výhled na Strážnici a nedaleké Chřiby s hradem Buchlov. Následoval Žerotín s velkým křížem a kaplí a finální seběh z vinohradů. Zbývajících 5 km sice bylo po rovině, ale ostré slunce a asfalt nadělaly velké škody a většina chodců tak poslední část dost trpěla. Bloudění po Strážnici ještě zaměstnalo několik rychle ubývajících mozkových kapacit.

Vidět cíl na kurtech, bylo to nejkrásnější, co si všichni přáli a ne všem se to podařilo. Atmosféra v cíli byla úžasná. Velký potlesk, oslavné písně, uvítání od moderátora, medaile na krk, pivo a polévka. To vše čekalo na výjimečnou skupinu účastníků, kteří dokončili celých 100 km. Klobouk dolů před každým z nich.

Běžci:

V sobotu se za svítání sešlo 35 odvážlivců, kteří si věřili, že zvládnou 100 km trasu za denního světla, tj. pod 15 hod. Kromě loňského vítěze Mázla dorazila zhruba desítka zkušených horských ultramaratonců s ambicemi na traťový rekord. Zbývající část běžců měla ambice posunout hlavně své osobní limity.

Jan Ros běžce odstartoval v 5:03 hod: "START! POJĎME, POJĎME!" Během prvních svižných kilometrů se odtrhla osmičlenná skupina, která měla prvních 5 km za 25 minut. Hodně rychlý začátek stovky napovídal nejen rekordnímu cílovému času, ale také tomu, že nastavené tempo všichni neudrží a část běžců odpadne.

OS Velká na 25. km byla pokořena za 2 hod 25 min. Z ní vyběhl jako první Šmatolán, který se ujal role vodiče a běh do kopce mu sedl. Následován byl loňským vítězem Mázlem a Neumannem. Zbytek skupiny se však v kopci Hradisko přibližoval a v Nové Lhotě se na druhou a třetí pozici probojovali brněnský Procházka a jeho týmový parťák Vinkler. Volnější začátek zvolil Flám ze Zlína, jeden z favoritů závodu a zkušený horský běžec. "Nevím, kolik dali oganizátoři tomu vodiči Šmatolánovi za tak rychlý začátek, ale na minulém závodě vytuhl na třetí OS. Tohle tempo je na stovku docela přepálené," usoudil v úvodu.

OS Květná na 45. km uvítala první běžce za méně než 4 hod, což byl neskutečný čas. Velmi letní počasí však běžcům neposkytlo ideální podmínky a očekávalo se, že někteří nedokončí. Jako první v Květné odstoupil Mázl: "Mám problémy s kolenem a ani brufen nepomáhá. Každou chvíli musím zastavovat. Končím." Svůj loňský titul tak neobhájil.

Následoval 50. km a zároveň nejvyšší vrchol trati, Velká Javořina (970 m). Na ni dorazil jako první Procházka, který ukázal, že kopce má natrénovány a jsou jeho silnou stránkou. Svůj náskok pak přes hřeben Bílých Karpat zvyšoval. Na druhém a třetím místě sváděli souboj Šmatolán s Vinklerem a jejich náskok se snažil dohnat i Flám, který v prudkém stoupání na Javořinu doslova předběhl Neumanna. "Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdo ten výstup na Javořinu poběží. Tomáš kolem mě prosvištěl s kmitajícími hůlkami a já mu jen nevěřícně popřál štěstí do další části," popsal klíčový okamžik ultramaratonec v klobouku, který loni doběhl na druhém místě.

Ve druhé polovině trati se lámal chleba, ale pořadí se už moc nezměnilo. Jan Procházka si i během velmi horkého odpoledne udržel první pozici a stal se vítězem Strážnické stovky v rekordním čase 9 hod 42 min. "V cíli se mi ulevilo, že už nemusím běžet další kilometry na sluníčku. Ten závěr byl fuj," zhodnotil první dojmy Procházka. A co se mu na trase nejvíce líbilo? "Parádní výhledy na Karpatských loukách a běžecky mě fakt bavily seběhy od Javořiny dál. A že jich bylo. Plus seběh do Květné taky velká paráda." V cíli ho následoval kamarád Štěpán Vinkler se ztrátou 26 min a za ním o 4 min později Mirek Šmatolán. Tomáši Flámovi se nepodařilo první trojici dohnat a přestože měl čas o 8 min lepší než loňský vítěz, stačilo to pouze na 4. místo. Za 15 hod doběhlo celou trasu jen 22 běžců. Mezi nimi byla nejrychlejší ženou Lucie Lipčíková na 10. místě ve skvělém ženském traťovém rekordu 12 hod 3 min. A jaký je recept na dosažení takového cíle? "Musíte milovat každý centimetr cesty k němu. Naplno ho procítit a neztratit přítomný okamžik,” uvedla mladá vítězka.

Závěrem velké díky:

Všem dobrovolníkům realizačního týmu i mimo něj, městu Strážnice, obcím Velká nad Veličkou, Strání-Květná, Vrbovce.  Dodavateli pitného režimu PENCO s.r.o., časomíře ORGSU, Tenisový oddíl - TJ Jiskra Strážnice – za skvělé zázemí.

Sponzorů:  Start-Cíl oblouk  - ESCO Group, Strážnické brambůrky – PETR HOBŽA SNACK A.S., Ceny pro vítěze – Leros a.s. a  Faramugo s.r.o.