SC2023

SC2023 – Strážnická stovka

Třetí ročník Strážnické stovky se uskutečnil již tradičně druhý květnový víkend a zázemí pro účastníky poskytl stejně jako loni Tenisový oddíl TJ Jiskra Strážnice. Již v polovině února byla naplněna kapacita 200 účastníků a jelikož jsme zastánci kvality, rozhodli jsme se kapacitu účastníků nenavyšovat a připravit všem přihlášeným co nejlepší podmínky pro zdárné dokončení stovky.

Na páteční start pomalejších účastníků s limitem 24 hod na zdolání trasy se prezentovalo 137 účastníků a v sobotním běhu startovalo 31 běžců. Mezi novinky letošního ročníku patřil stánek přímo od pivovaru Velický Bombarďák přímo na startu, fotostěna pro uchování vzpomínek a přesunutí OS Javořina na Kubíkův vrch. Trasa zůstala beze změny.

Odstartování páteční hlavní vlny se v 19:30 ujali hned tři významné osobnosti - starosta Strážnice Mgr. Risto Ljasovský, místostarosta Richard Macků a špička českých horolezců Zdeněk Háček Hák. Hlasitým odpočtem a emotivním mávnutím vyhecovali čelo závodníků, které doslova vyběhlo vpřed. Většina účastníků však zvolila rozumnější svižnou chůzi. Navíc pokud by byl někdo až moc rychlý a zvládl by celou trasu pod 15 hod, dostal by penalizaci za to, že nestartoval s běžci. Nakonec to hrozilo jen jednomu z účastníků, ale Jaromír Cháb o možné penalizaci věděl a v cílové rovince se dost loudal, aby doběhl v čase 15 hod a 14 s jako první závodník z páteční vlny.

Start běžců byl opět v sobotu za světla v 5:00 a hned po zahájení se vytvořilo čelo s tempem spíše na maraton, než na 100 km v kopcích. Z loňských TOP 5 běžců se bohužel nikdo neukázal a vedení se zanedlouho ujal Rubert Dubjel (loni 6. místo), Jaroslav Maňák a Tomáš Krátký (oba debutovali). Václav Pokorný (loni 9. místo) letos v dubnu zaběhl maraton za 2:56 a byl jedním z favoritů, přesto byl na první OS ve Velké až na 15. místě. V ženách obhajovala loňské vítězství místní ultramaratonkyně Lucie Lipčíková, ale neměla to jednoduché: “Do 30. km jsem se trápila, řešila jsem osobní trable a zdálo se mi, že jsem příliš pomalá na to, abych trumfla loňský limit. Bylo mi úzko.” Na Vápenkách se však dostala z krize a běželo jí to jako po másle. Do cíle doběhla jako první žena pouze 2 minuty za 4. nejlepším mužem Lukášem Pavlačkou v čase 11:33 a vylepšila si osobní i traťový rekord o 30 min.

A jak dopadli muži? Josef Vraňan z Dolních Bojanovic si vylepšil loňský čas téměř o hodinu a trať zdolal za 11:24 na 3. místě. Velmi zkušeně si rozvrhl tempo Václav Pokorný, který si svým výkonem 11:10 (loni 11:52) doběhl pro 2. místo a v cíli pěl jen slova chvály: “Organizace, občerstvovačky a letos i značení paráda. Běželo se skvěle, závěr bolel, ale to je vždycky.” Vítězem 3. ročníku Strážnické stovky se stal Robert Dubjel v čase 10:37 (loni 11:33). “Letos se běželo dobře. Počasí vyšlo parádně. I ty mraky se nakonec roztrhaly, takže si člověk od Javořiny mohl užívat výhledy, místo aby koukal pod nohy,” hodnotil průběh závodu. A co je za jeho hodinovým zrychlením oproti loňsku? “Ta hodina na stovce zas není tolik. Tentokrát mi sedlo počasí, loni už na mě bylo dost horko. A letos už za sebou mám těch dlouhých štrek víc, tak jsou nohy dostatečně obouchané,” vysvětloval po závodě. Krize ho sice dostihla, ale překonal ji a závod zvládl skvěle. Favorita Tomáše Krátkého (12:56, 7. místo) zradily nohy při sebězích. Od jeho pražského maratonu za 3:00 neuběhl ani týden a chtělo to zřejmě delší čas na regeneraci.

Loňský traťový rekord Honzy Procházky 9:42 nepadl a ani jsme nebyli svědky žádného souboje ve finiši u mužů či žen. I tak byla letošní strážnická stovka napínavá a velmi vydařená. Zájem je o ni veliký a organizátoři udělají i příští rok maximum proto, aby do cíle dorazilo co nejvíce závodníků.